Wypadki w budownictwie prowadzą do śmierci i kalectwa, a więc konsekwencji nieodwracalnych w skutkach. Z tego też powodu tak istotne jest działanie zgodne z zasadami BHP na każdym placu budowy. Jakich zasad należy bezwzględnie przestrzegać?

Jakie korzyści wynikają z przestrzegania przepisów BHP w budownictwie?

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła statystyki, zgodnie z którymi – dzięki poprawom norm pracy – z roku na rok maleje liczba poszkodowanych w wypadkach w budownictwie. Jak widać, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy niweluje ryzyko związane z utratą zdrowia lub życia.

Rola koordynatora BHP na placu budowy

Szkolenia BHP Warszawa, Kury BHP Warszawa, BHP Warszawa

W kwestii zachowania zasad bezpieczeństwa, kluczowe jest przede wszystkim dopuszczenie osób do pracy o odpowiednich uprawnieniach i aktualnych badaniach lekarskich. Rola koordynatora nadzorującego bezpieczeństwo i higienę pracy pracowników jest szczególnie ważna w przypadku prac na budowie, gdzie czynności wykonują różne ekipy budowlane, zatrudnione przez kilku pracodawców. Jego najważniejszym zadaniem jest umiejętność przewidywania zagrożeń i sytuacji niebezpiecznych dla pracowników przebywających na placu budowy, czy to w wykopie, czy na dużych wysokościach i zapobieganie wypadkom. Obecność koordynatora w takiej sytuacji wymuszają nie tylko przepisy prawa budowlanego, ale także kodeks pracy (art. 208). Warto też wspomnieć, że odpowiedzialność za wypadki powstałe na budowie ponosi kierownik tejże budowy.

Odzież ochronna – wsparcie w zakresie zachowania bezpieczeństwa

Wśród najważniejszych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, o których często traktują szkolenia BHP, wymienia się również stosowanie odzieży ochronnej, która chroni ciało pracownika przed urazami. Podstawą są odpowiednie buty robocze z twardymi noskami, które zabezpieczają palce przed złamaniami na skutek urazów mechanicznych podczas kontaktu z wózkiem widłowym czy upadkiem na stopę materiału budowlanego. Do ochrony dłoni niezbędne są rękawice robocze oraz okulary ochronne, sprawdzające się m.in. podczas pracy z pistoletem tapicerskim.

Zamów szkolenie wstępne lub okresowe!